Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Gelin Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

-Ayakkabı seçerken kriterimiz model ve renkten önce rahatlık olmalıdır.

-Ortopedik ayakkabı ayakta önemli taşıyıcı noktaları desteklediği için yürüyüşü rahatlatır. Vücudun daha rahat taşınmasını sağlar. Sadece ayak için değil vücut içinde faydalıdır. Doğru bir ortopedik ayakkabı omuriliğin duruşunu destekler. Böylece kişinin yorulmasını geciktirir.

-Satın aldığınız ayakkabıyı sağ ve sol olarak, iki tekini de deneyin. Bir çift arasında herhangi bir görünüm, şekil, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.

-Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan ve büyük yada sıkan ayakkabıyı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayakkabıyı deforme eder. En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.

-Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanıp kullanılmadığını kontrol edin. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.

-İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabılarınızı akşama dogru satın almaya dikkat edin.

-Üzerinde su geçirmez (waterprof) ibaresi bulunmayan her türlü deri ayakkabının yağmurda su geçirebileceğini dikkate alın.

-Aldığınız ayakkabının üzerinde ne tür deriden üretildiğini anlatan kullanma talimatı olup olmadığına bakın, eğer yoksa bir yetkiliden mutlaka öğrenin ve gerekli bakım malzemelerini bulundurun. Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalı.

Comments are closed