Damatlık Seçimi

  Göz kamaştırmak isteyen damat adaylarına. Çeşitli markaların smokin alternatiflerine göz atmadan karar vermeyin. Kaliteli kumaştan hazırlanmış klasik bir smokin takımın, yıllar boyu kullanılabilecegini de aklınızdan çıkarmayın.

   Düğün günü nasıl göründüğüne dair tek endişelenmesi gereken biz olmamalıyız, sevdiğimiz erkeğinde göz kamaştırmasını sağlamalıyız. Gelin adayları damat adayını yalnız bırakmayın.
   Sevgili damatlar ; kıyafet bakmadan önce yapmanız gerenler.
   Damatlık almadan veya yaptırmadan önce ilk karar vereceğiniz renk seçimi olmalı bu nedenle kıyafet öncelikle gelinliğin hangi renk olabileceği konusunda nişanlınızla fikir alış verişinde bulunun. Karar verilen gelinlik rengi sonucunda gerekirse gelinlikçinizden yardım isteyin, hangi renk damatlıklarla hoş görünebileceğini sorun. Unutmayın ki gelinlikciler bu konuda bilgili yardım almanızı tavsiye ediyoruz.
    Damat adayları alacağınız kıyafet , alacağınız diyorum çünkü kiralamanızı tavsiye etmiyorum, günümüz koşullarında piyasa rekabet içinde olduğundan fiyatlar her bütçeye göre bulunmakta. Alacağınız kıyafet modelini 2 ay öncesinden bakmaya başlayın kıyafet satan mağazaları gezin, gezerken yanınızda nişanlınız ile birlikte zevkine güvendiğiniz birkaç arkadaşınızı da götürün. Size en azından olayın heyecanıyla göremediğiniz kusurları üstünüzde nasıl durduğunu en önemlisi yakışmadığı zaman rahatlıkla “bu yakışmadı” diyebilecek fikir sahibi insanlar olsun. Sonradan pişman olmayın.  
    Günümüz de birçok damatlik modelleri bulunmakta. Aldığınız kıyafeti sonradan da giyebilmelisiniz. Hangi mevsimde evleniyorsanız o mevsimin renk koşullarına göre, düğün mekanına göre seçiminizi yapın. Fiyatları dikkate alın, Kumaşları modelleri iyi inceleyin saatlerce üstünüzde olacak bunun öncesi de olmadığı için dikkatli olun yakışanı giyerken rahatlığınızı da düşünün. Modeller çeşitlidir şal yaka, kruvaze, tek, çift, üçlü, düğmelerle farklılık gösterir ceket ceplerinin farklı yerlerde olması modelleri fazlalaştırır. modellere bakarken firma kalıplarını da üzerinizde kontrol edip diğer mağazalarla karşılaştırın. Düğün günü normal günlerinizden farklı olduğundan daha özenli seçim yapmalı, o güne özel fark edilmelisiniz. Damatlıgınızın kişiliginize ve tarzına uyması gerektigini unutmayın.
Ceket seçimi : Modeller çeşitlidir şal yaka, kruvaze, tek, çift, üçlü, düğmelerle farklılık göserir ceket ceplerinin farklı yerlerde olması modelleri fazlalaştırır. damatlık omuz kısımları dar olmamalı, ceketin bedene tam oturması gerekir. Düğün gününde oynayacağınızı dikkate alarak biraz kollara pay verilmesi gerekir. Ceketinizin yaka uclarına, kol manşetlerine, etek ucarındaki astar ile kumaşın birleştigi kısma, cep kapaklarına, iplik kesilmesi esnasında makas kesiklerine, içten kol astarına dikkat edin sökük büzülme çekme kesik olup olmadığına bakın.
Gömlek seçimi : İyi bir gomlegın ayırt edici özelliği, gömlekle bedeniniz arasındaki uyumudur. Gomlek, ne üzerinizden dökülecek kadar bol, ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkartacak kadar dar olmalıdır. Gömleğin ideal boy uzunluğu, manşet, ceketin altından yarım parmak görünecek şekilde ayarlanmalıdır. Dikişler, kumaş kalınlığı ile uyumlu bir aralıkta olmalıdır. Yaka dikişleri özenli yapılmalıdır. Boyun ve beden ölçüleri gömlek seçiminde dikkate alınmalıdır. Pamuklu kumaş tercih edilmeli, düğmeler kumaşla uyum içinde olmalıdır.
    İyi gömleği gösteren en önemli ayrıntı nedir? Elbette yakası. Bu önemli ayrıntıda dikkat edilecek ilk unsur, yakanın giyilen takım elbiseyle ve kişinin yüz şekliyle uyumlu olmasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yakalardan kaçınması, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması tavsiye edilir. En ideal atatürk yaka beyaz gömlek İngiliz tarzı kısa bir kravat yada papyon giyebilirsiniz.
    Gömleginizin yakaları mutlak surette rahat olmalı bogazınızı sıkmamalı. açık renklerin kullanılması koyu renkli gölege oranla zaman içerisinde oluşabilecek terlemeyi belirli ölçüde göstermeyecektir.
Pantalon seçimi : Paçalar ayakkabının üst kısmına değmeli, pantolonun beli kalçanızı sıkmamalı Geniş pantolonlarla kalçalarınızı kamufle etmeye çalışmayın. Dökümlü kumaştan dikilmiş, düz kesim pantolonlar giyin.
    Pantolonun üstünüze tam oturmasına dikkat edin, pantolonun beli vucudunuzu sıkmamalı karnınızın boşlugu bir santim olmalı, şu unutulmamalı oturup kalkmadan dolayı pantolonlar bir iki santim arasında genişleme yapar. Pantolon agı otururken sizi sıkmamalı, pantolonun bel, paçasının iç kısmına,arka cep baglantı yerlerine, düğme dikilen yerlerin saglamlıgına, beklemeden dolayı toz birikmesine, sökük , bülme ve pantolon dikiş izlerine dikkat etmelisiniz. pantolon boyunun uzunlugunun eşit olasına özen gösterin.
Kol düğmeleri seçimi : kol düğmelerinin kumaştan degilde metal altın gümüş olması kıyafete ayrı bir hava katacagını unutmayın. seçimler çok çeşitlidir burda önemli olan fiyat açısından cazip olması genelde kol düğmeleri mecburiyet karşısında alındıgı için fiyatlar pahalıdır. yakında açılacak olan evlilikshop.com da uygun damatlık kol düğmesi fiyatları bulabileceksiniz.
Yelek seçimi : pantolon askısı yerine farklı bir yelek ile kıyafete farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. üstüne fular renkli bir taş ile muhteşem görünüceksiniz. Kıyafet satın aldıysanız güzel bir renk kombinesiyle yelek diktirebilirsiniz. Yelek en sade takıma bile farklılık kazandırır ceketin çıkmasıyla bile o gösteriş devam eder ve sizi daha da şık göstermeye devam edecektir.
Boyun aksesuarı seçimi: Kıyafet alana veya yaptırana kadar bekleyin. kravat, papyon, fular(ingiliz tarzı kısa kravat) veya bant bunlardan hangisinin kıyafetinize uygun oldugunu tespit edin. Üzerine konulacak aksesuarıda belirleyin. günümüzün modası olarak kısa fular ve üzerine pırlanta veya sworovski taş konulmaktadır. Damatlık yaka kenarı cep üstüne fularınıza uygun mendil, veya gelin buketinden küçük bir çiçekle ayrı bir hava katabilirsiniz. Kıyafet renkli veya işlemeliyse fularınız sade olmalı. Sade bir damatlık giyecekseniz de renklli orjinal birşeyler alabilirsiniz. Gelinin elbisesinde belirli renkler varsa buna yakışacak tonlarda fular seçimi yapabilirsiniz. Düğün kırda yapılıyorsa yaz koşullarına uygun damatlik üstüne bahar renkleride kullanabilirsiniz.
Kuşak seçimi : pantolonunuz üstüne kuşak baglıyacaksanız, pilelerin içe dönük olması, arasına yapılacak olan gizli ceplerin olması smokinin görüntüsünü bozmadan ufak tefek eşyalar taşınabilir. günümüz smokinlerde yerini renkli pantolon askılarına bırakmıştır.
Kemer seçimi : Kemerinizi alırken kıyafetin rengine yada damatlıgınızı kombine olarak kullanıyorsanız ayakkabınızın rengine göre seçin çok abartılı kemerlerden kaçının sade ama şık durmalı üstünüzde.
Çorap seçimi : Çorap rengi konusunda kıyafet rengine uydurun veya kombine bir damatlıksa pantolonun rengine veya ayakkabının rengi. Önemli olaran kıyafetinizi son provalarınızda özenle seçmeniz çorap konusu geri planda kalmasına ragmen en hassas konu olarak olaya bakmaktayız. Rengini belirlediginiz çoraptan yanınızda iki adet bulunsun birincisini damatlık ilk giydiginiz anda ikincisini de günün tüm koşuşturmasından sonra düğün mekanına gitmeden önce giymenizdir.
Saat aksesuar seçimi : Gömleginiz damatlık kol manşetinden çıkmasıyla saatinde kombineli durmasıyla degişik bir görüntü verir. saatiniz yoksa veya kullanmayı sevmiyorsanız bile o güne mahsus saat bulundurun. Hoş bir izlenim saglar.

Comments are closed