Yaz Cilt Bakımı


Sıcaklar başlayınca kış aylarında kullandığınız cilt ve saç ürünlerini kullanmak doğru değil çünkü iklim değiştikçe vücudunuzun ihtiyaçları da değişiyor.
Artık yaz aktivitelerine, yaz sporlarına ve yaz partilerine hazırlanmak için doğru zaman. Sıcak hava planına geçtiğinizde cildiniz daha canlı görünecek ve makyajınız uzun yaz günlerine daha dayanıklı olacak.

Hava değiştikçe güzellik rutininizin de değişmesi gerekir. Isı arttıkça cildin reaksiyonları da soğuk iklime nazaran değişecektir. Cildiniz, saçınız ve makyajınızın daha sağlıklı ve muhteşem görünmesi için değişiklik yapma zamanı geldi. İşte yapılması gerekenler hakkında size birkaç ipucu…
Cilt rutininizi değiştirin

Sıcak hava daha fazla nem anlamına geldiğinden cildinizin kışa göre daha az nemlenmeye ihtiyacı olacaktır. Daha hafif bir nemlendirici kullanmaya başlayarak gözeneklerinizi temiz tutun, böylece akne ve sivilcelenme riskini azaltabilirsiniz.

Yaz aylarında tamamen ortalıkta olduklarından ayak bakımınıza önem verin: nasır ve sertliklerden kurtularak ayaklarınıza ihtiyaç duydukları nemi verin, pedikür yaptırın ve güzel bir çift sandalet ile ayaklarınızın keyfini çıkarın.

Daha fazla su için

Güzel cildin sırrı suda saklıdır. Vücudunuzun yaz aylarında daha fazla suya ihtiyacı vardır. Zaten terlediğiniz için su ihtiyacınız arttığından gerektiği kadar su içmek hayatidir. Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bronzlaşmayı abartmayın

Sağlıklı bronzluk bir mittir. Yani böyle bir şey yoktur. Amacınız bronzlaşmak değil cildinizi güneşin UV ışınlarından korumak ve böylece erken yaşlanma tehlikelerinden sakınmak olmalıdır. En az 15 güneş koruma faktörlü bir kremi dışarıda olacağınız her an kullanın. Dudaklarınızı, boynunuzu ve ellerinizi de korumayı unutmayın. Bronzlaşma kremleri kullanarak da sağlıklı bir bronzluk elde edebilirsiniz.

Daha serin zamanlarda spor yapın
Eğer yürüyüş veya jogging yaparken dışarıda olmak zorundaysanız bunu sabahın erken saatlerinde yapmayı tercih edin. Bu sizin daha erken uyanmanız anlamına geliyorsa günden kazandığınız saatler hoşunuza bile gidecektir. Alternatif olarak evde, spor salonunda yani ısı derecelerinin kontrol edilebildiği yerlerde spor yapmayı tercih edin.
Böcek savar spreyi kullanın

Sivrisinek ve böcekler özellikle sabahın erken saatleriyle akşam üstleri yaz aylarının olağan belasıdır. Dışarıdayken, özellikle kamp veya tırmanma gibi aktiviteler yaparken kaşıntılı böcek ısırıklarından kaçınmak için böcek savar ürünlerden kullanın. Böylece cildinizde istenmeyen leke veya yaralardan kaçınmış olursunuz.

Yaz saç bakım ipuçları

Uzun, kısa, kalın veya ince telli, düz veya kıvırcık… hiç fark etmez: saçların parlak ve güzel olması için yaz aylarında farklı bakım gerekir.


Yaz aylarında kısa saçlar bakımı en kolay olanlardır. Havalar ısınınca daha kısa modelleri tercih edin.


Güneşin boyalı saçta etkileri olacaktır. Dışarıda olduğunuz süre boyunca şapka kullanmaya özen gösterin. Bunun mümkün olmadığı durumlar için güneş koruma faktörlü kalıcı bir saç kremine yatırım yapın!

Güneş, rutubet ve klor saçınıza zarar vererek sertleşmesine ve kırılmasına neden olabilir. Saçınızı kremleyerek durulamadan biraz bekleterek bu sorunla savaşabilirsiniz. Saçı haftada iki kere yıkamak yeterlidir ancak hiçbir durumda saçınızı kimyasallarla bırakmayın.

Deniz suyunun ve havuz suyundaki klorun saç sağlığınız ve boyanıza zararı olduğunu mutlaka biliyorsunuz. Yüzmeden hem önce hem de sonra saçınızı durulayın. Mümkünse bir bone kullanın. Saçınızın kendi halinde kurumasına izin verin.

Comments are closed