Düğün Masrafları Nasıl Azaltılır

DÜĞÜN  MASRAFLARI  NASIL  AZALTILIR?
Hayatınızdaki en mutlu günlerden birinin, bütçenizi aşan masraflarla sizi gereksiz sıkıntılara sokmasını istemiyorsanız evlilik töreniniz için yapacağınız harcamaları dikkatlice planlamanız gerekiyor. Bazı küçük tasarruflarla bu masrafları biraz azaltmak elinizde.
Siyah-Beyaz Ama Nostaljik Davetiyeler
Tasarrufa makul fiyatlı bir davetiye seçerek başlayabilirsiniz. Basit, düz beyaz ya da keten rengi davetiye kağıtları sadece hem en ucuzudur hem de sadedir. Siyah baskı bu sadeliği tamamlayan en ekonomik çözümdür.
Doğru Zamanlama
En büyük masraf kalemlerinden biri olan salon kirasını minimize etmek için evleneceğiniz sezonu doğru olarak belirlemelisiniz. Yaz sezonunun tam ortasında yani Temmuz, Ağustos aylarında salon kiraları nispeten yüksekken, diğer aylarda daha makul ölçülerde kalıyor. Ayrıca hafta sonu yerine hafta içi günleri tercih etmeniz de pek çok salon için kira ücretini düşürecektir.
Gereksiz Törenler Yapmayın
Eğer bu konuda ailelerin özel istekleri yoksa nişan, kına gecesi gibi çok zorunlu olmayan törenlerden vazgeçin. Bunların her biri için ayrı kıyafetler almanız, kuaföre gitmeniz, bir yer kiralamanız ve başka bir sürü masraf yapmanız gerekir.
Salon Seçimi Önemli
Ayrıca, seçeceğiniz salonun bakımlı ve güzel olması sizi gereksiz süsleme masraflarından kurtaracaktır.
Davetli Sayısı
Özellikle yemekli düğünleriniz için davetli sayısı önemlidir. Unutmayın, düğününüze çeşitli nedenlerle katılamayan pek çok yakınınız olacak. Bu nedenle, hazırlanacak yemek miktarını davetli sayınızın %75-80’i gibi hesaplayın. Böylece gereksiz yemek masraflarından da kurtulmuş olacaksınız.

Bu noktalara ve aklınıza gelebilecek daha başka pek çok detaya dikkat ederek, evlilik töreninizi altından kalkılır bir hale dönüştürebilirsiniz. Üstelik evliliğe giden süreç ne kadar sade ve karmaşadan uzak olursa, o kadar huzurlu ve kolay olur.

Evlilikte parasal sıkıntılar nasıl aşılır

Evlilikte parasal sorunları nasıl aşabilirsiniz?
Evlilikte parasal sorunlar farklı şekillerde ve tiplerde karşımıza çıkar. “Kocam benim ve kendisinin aldığı her şeyin bir listesini yapıyor. Ay sonunda bunarın bir dökümünü çıkarıyor.” “İkimiz de kendi hesabımızı kendimiz tutuyoruz ve ben bunun böyle devam etmesini istiyorum.” gibi…
Ne tip sorunlar doğabilir?
Her tip! Kim ne satın alıyor? Paralarını ayıran çiftler aldıkları mallar mikroskopik seviyede olunca çeşitli sorunlar yaşayabilirler.
Birleştirmeli mi, birleştirmemeli mi?
Albümlerinizi, kasetlerinizi, disklerinizi birleştirdiniz, ama para oldukça farklı bir konu. Çiftlerden birinin diğerine göre daha fazla para biriktirmesi ya da daha fazla harcaması türünden bir dengesizlik olduğuna karar verildiğinde sorun yaşanabilir. Faturaları kim ödeyecek? Maddi sorumlulukları nasıl paylaşacaksınız? Ya da paylaşacak mısınız? Paylaşılmaları gerekiyor mu? Harcamalara birlikte mi katkıda bulunmalısınız? Kim neye sahip? “Bir malın parasını ödeyen ben kendimsem, bu mal kimin olacak?
Parasal konular
Çiftlerden biri diğerinden habersiz para biriktiriyorsa? “Para biriktiriyor ve bana hiç bilgi vermiyor.”

Çiftlerden biri fütursuzca harcama yapıyorsa? “Parayı kazanan benim. O ise oyuncaklar, kasetler filan alarak anlamsızca para harcıyor.”

Kontrol kimin elinde? “İki yakamızı biraraya getirmeyi ben sağlamak zorundayım. Paranın nereye gittiğini kontrol etmek benim işim.”
Sorunu tanımladıktan sonra aşağıdaki stratejileri kullanarak çözebilirsiniz.

Takım ruhunu benimseyin: Çift olarak paranızı ne yapıyorsanız yapın, bir takım olarak hareket etmelisiniz. Bu, her konuda aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına mı gelmektedir? Bu iki farklı sandalyede oturabileceğiniz, ama etrafa aynı yönden bakmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Her şeyi tartışın: Maddi kaygılarınızı, hedeflerinizi ve korkularınızı eşinizle konuşun.

Her seferinde tek bir sorunla uğraşın: Sorunların hepsini aynı anda çözemeyeceğinizi kabul edin. En basit ve kolay olanıyla başlayın. Kalanları derleyin ve çözdüğünüz sorunun tadını çıkarın.

Aranızdaki farklılıkları kabul edin: Birinizin diğerinden daha fazla kazanacağını kabul edin, ama bunun sizi duygusal olarak etkileyip etkilemeyeceğini tartışın.

Paralarınızı birleştirip bileştirmeyeceğinize karar verin: Paralarınız ayrılmalı mı, ayrılmamalı mı konusunu bir karara bağlayın. Bazı çiftler paralarını birleştirirlerken, bazıları ayırmayı tercih ederler. Bu hassas bir konu olduğundan sorunlara yol açabilir.

Paranızı birleştirip bileştirmeyeceğiniz sizin tercihinize kalmış. Birlikte nasıl çalıştığınız da varacağınız çözümün kabul edilebilirliğini ortaya çıkaracaktır.

Bazı çiftler ise bazen paralarını ayırırken, bazen birleştirirler. Bazıları masrafları yakından takip ederler ve gelirlerine bağlı olarak para harcarlar. Paranızı ayrı da tutsanız, az miktarda da olsa ortak paranızın olması iyi olacaktır. Şu anda ne yapmaya karar vermiş olursanız olun, yaşlandıkça kimin ne kadar para harcadığının önemini yitireceğini unutmayın, ilişkiye maddi değil de manevi açıdan yapacağınız katkı daha fazla önem kazanmaya başlayacaktır.

Temel harcamalara birlikte karar verin: Bu özellikle alınan malın parasının bir başkasından alınması durumunda geçerlilik kazanmaktadır. Karınıza ya da kocanıza kötü bir sürpriz yapmayın. Eşiniz bu tür bir haberi kazara duyarsa çok kötü duygular içine girecektir. Kişisel becerilerinizi kullanın: Kimin ne yapması gerektiğine karar verirken (manavdan alışveriş, faturaların ödenmesi ve diğerleri) her işe kimin en uygun olduğunu belirlemeye çalışın. Bazıları hesap tutmakta çok kötü olmasına rağmen bu işi yapmak zorunda kalabilirler. Bazılarıysa hesap makinesi ellerinde kuruşuna kadar para hesaplarlar. Bazıları fatura yatırmaktan zevk alırken, bazıları araba yıkamayı ya da manavdan alışveriş yapmayı tercih edebilirler.
Uzlaşın: Zorlu bir konuya yaklaşım gösterirken ortak bir zemin oluşturmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
Danışın: Deneyimli olan birinin görüşlerini dikkate alın. Sizden daha uzun zamandır evli olan ve parasal sorunlarını çözmüş arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan akıl alın. Sorunlarınız çok karmaşık görünüyorsa, bir finans uzmanından randevu alın.
Aylık toplantı yapın: Sadece maddi sorunları, faturaları, büyük masrafları ve tasarruf konularını görüşmek üzere her ay düzenli olarak bir kere toplantı yapın. Bu içinizden birinin para konusuna düşkün olmaması durumunda çok önemlidir. Çiftlerden biri parasal konuları düşünmekten nefret etse bile bu konuyla ilgilenmeli ve farkındalık kazanmalıdır. Parasal sorunları eşinizle birlikte çözmeye çalışmanızın eğlenceli olacağını da unutmamalısınız, iyi eğlenceler!

Comments are closed