Zayıflamak İçin ne Yapmalıyız

Diyeti bilinçli yapın

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan, şok diyetlere karşı olduklarını, bu tür diyetlerin bırakıldığında kişinin daha fazla kilo aldığını bildirdi. Arslan, haftada 1-1.5 kilo vermenin en sağlıklı kilo verme şekli olduğunu kaydetti.

Kısa sürede çok kilo vermenin sağlığa faydalı olmadığını, bunların yağ dokusundan değil, kas dokusundan kaybedilen yağlar olduğunu belirten Asrlan, diyetin diyetisyenlerin kontrolünde yapılması gerektiğini vurguladı. Tek gıda rejimleri ve kalori değerlerinin hesaplandığı rejimlerin açıkça kişinin sağlığını tehdit ettiğini belirten Asrlan, bu tür diyetlerin kişinin sinir sistemini yıpratarak bazı psikolojik hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. Diyetin aç gezmek olmadığını ve her vücut için uzmanlar tarafından hazırlanmış bir diyet programı alabileceğini ifade eden Arslan, kişinin özelliklerinize dayanarak hazırlanmış bir diyet programının herkese önerilmemesinin gerekliliğinin altını çizdi.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim üyesi ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Elmacıoğlu ise günümüzde insanların zamanla yarıştıkları için sabah kahvaltısı yapmadıklarını belirterek, atlanan öğünlerin bütün organizmanın sağlıklı çalışmasını engellediğini, uzun süren açlıklarda bireyin kan şekerinin düştüğünü, bu durumun da kişinin çalışma ve aktivitesini etkilediğini, ayrıca uzun aralıklarla yenen yemeklerin çok daha fazla yendiğini bunun ise kilo almada en etkili faktör olduğunu belirtti. Böyle bir beslenme şeklinin, anlama ve algılama düzeyi azaltarak, çok sayıda kazaya neden olabileceğinin de altını çizdi.

“DİYET AÇ GEZMEK DEĞİLDİR”
Her besinden az ama sık aralıklarla yenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar tarafından, diyet yapmanın aç gezmek olmadığı kaydedildi. Sağlıklı bir şekilde formda kalmak için ise yapılacaklar şu şekilde sıralandı:
“- Kendinize hiçbir şeyi yasaklamayın. Yasak her zaman caziptir
– Sabah kahvaltısına mutlaka vakit ayırın ve beyaz peynir, zeytin, tereyağı ve balı sofranızdan eksik etmeyin.
– Çay ve kahveyi şekersiz için, şeker ihtiyacınızı yediklerinizden karşılamaya çalışın
– Bol bol, içebildiğiniz kadar su için
– Yürüme mesafesindeki her yere yürüyerek gidin.
– Akşam yemeklerini erken saatte yiyin ve çok hafif olmasına dikkat edin.
– Tatlı ve meyveyi yemeklerden en az iki saat sonra yiyin”.
SAĞLIKLI BESLENME

Vücudumuz biyolojik bir fabrika gibidir. Çalışabilmesi için bazı maddelere gereksinim duyar. Bu maddelere besin maddeleri diyoruz
Vücudumuz aldığımız besinleri bir takım kimyasal işlemlere tabi tutarak enerji elde eder, yeni hücrelerin yapını sağlar, diğer hücrelerin canlılığını korur. Kısacası beslenme, vücudun gereksinimlerini sağlamak amacı ile yapılan bir işlevdir. Beslenmede amaç vücudun isteklerini yeteri kadar sağlamak ve vücuttaki dengeleri korumaktır.

Temel besin maddeleri, yağlar, şekerler ve proteinlerdir. Şekerler, genelde hazır enerji kaynaklarıdır. Yağlar, hem çok yüksek enerji içerirler hemde hücre yapılarında yerlerini alırlar. Proteinler ise yapı malzemeleridir. Yağlar, şekerler ve proteinler aynı zamanda değişik bağ yapıları ile birleşerek hayati molekülleri oluştururlar.

Dengeli beslenmede amaç, vücudun besin gereğinin kişiye göre tam olarak alınmasıdır . Herkesin bir yaşam tarzı ve yaşama ortamı vardır, buna göre besinsel gereksinimleri değişiklik gösterir.

Vücudun en temel gereksinimi enerjidir. Vücudun, yaz kış sıcaklığını 37.5 C de korunması büyük bir enerjiye gerek duyar. Vücudumuzdaki bütün organlar da çalışmaları için enerjiye gereksinim duyarlar. Kalbin kasılması ve kan pompalaması, akciğerlerin hava alabilmek için genişlemesi için hep enerji gerekir. Tüm besin maddeleri belli bir enerji değeri taşırlar. Ağır işlerde çalışanların daha çok enerjiye ihtiyaçları vardır. Gelişme ve büyüme dönemleride enerjinin çok gerektiği dönemlerdir. Yaşlılıkta veya oturarak ofis işi yapanlarda enerji gereksinimi diğer kişilere göre daha azdır. Eğer gereğinden fazla enerji besinlerle alınırsa, vücut bu enerjiyi daha sonra kullanmak amacı ile yağa çevirir ve yağ depolarında saklar. Herkesin yağ deposu vardır, miktarı kişiden kişiye değişir. Yağ dokular arttıkça vücudun ağrlığı artmaya başlar, gereksiz yere fazla kilolar taşınmak zorunda kalır. Ayrıca yağ depoları bu kadar arttıran , fazla kalori alınması beslenme dengesininde bozuk olduğunun en güzel göstergesidir

Sağlıklı bir beslenme, beslenme alışkanlıklarının sağlıklı olması ile sağlanır. Beslenme asla bir sıkıntıdan kurtulma yöntemi değildir. Sıkıntılar ve stressler daha fazla yememize neden olurlar.

Sağlıklı bir beslenme planı yapabilmek için öncelikle ne kadar kaloriye ihtiyaç olduğunu ortaya koymak gereklidir. Daha sonra bu kalori gereksinimi, temel besin maddelerinden belirli oranlarda alınmalıdır. Yağlar, şekerler ve proteinlerin oranları yine kişinin yaptığı işe, yaşına, yaşadığı topluma, iklime ve daha bir çok faktöre göre düzenlenmelidir. Eğer genel olarak bakarsak beslenmede proteinler % 15 – 20, yağlar % 25 – 30 ve karbonhidratlar (şekerler) % 55 – 65 oranlarında yer almalıdır.

Sağlıklı beslenmede bir diğer konu da besinlerin alınma zamanlarıdır. Bütün gereksinimin bir kerede alınması sorunlara neden olur. Son zamanlarda 3 öğün beslenme yerine 5 – 6 küçük öğünle beslenmenin daha sağlıklı olduğu gösterilmiştir. Toplam kalori küçük öğünlerle alınır. Gün boyu enerji gereksinimi fazla olduğundan, daha çok enerji sağlıyan besin maddelerini günün erken saatlerinde alınması gereklidir. Gece boyu vücudun kendisini tamir ettiği bir dönemdir, akşam saatlerinde daha az besin alarak sindirim sistemininde dinlenmesini ve kendini onarması için zaman vermelidir.

Sağlıklı beslenme bir bilimdir. Burda yazılanlar, genel bir bakış oluşturmak amacı ile verilmiştir. Eğer kilo sorunlarınız oluyor ise ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız, herşeyden önce beslenme rejiminizin yanlış olduğunu ve mutlaka sağlıklı bir beslenme rejimine geçmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Size bu konuda diyet ve beslenme uzmanları yardım edeceklerdir.

Unutmayınız beslenme şeklinize belirli bir süre ara vermek ve rejim yaparak gerçek anlamda kilo veremezsiniz veya alamzsınız. Rejim süresi sonrasında eski sağlıksız beslenme rejiminize döndüğünüzde kısa zamanda kaybettiğiniz kilolar geri gelecektir

Sağlıklı bir beslenme, sağlıklı besinlerin doğru miktarlarda alınması ile sağlanır.

Comments are closed