Saç Bakım

Saç bakımı

Sabah bakımlı güzel saçların öğlene doğru kıvırcıklaşarak sizi delirttiği zamanlar mutlaka vardır. Maalesef bu problemi çözmek her zaman kolay değil. Kıvırcıklaşan saça aslında tam bir çözüm olmamakla beraber bu durumla yaşamanıza yardımcı olabilecek ipuçları mevcut. Rutubet oranının yüksek olduğu yaz aylarında kıvırcıklaşan saçlarınızı sakinleştirmek için işte size ipuçları…

Kıvırcık saçı kontrol

Kıvırcık ve dağınık huylu saçların kontrol edilmesinin zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için de saça krem veya yatıştırıcı serum uygulamak bir zorunluluk. İşin sırrı uyguladığınız saç kremini durulamadan önce birkaç dakika saçınızda tutmak. Hatta zamanınız varsa saçınıza krem sürdükten sonra saçınızı havluyla sararak 10-15 dakika bekleyip sonar durulayın. Eğer saçınızı sabahları yıkıyorsanız, saçı havluya sarıp bekleme adımını atlayarak diğer adımları uygulayın.

Bu işlemi bitirdikten sonra da saçınızı havluya sürterek kurulamaktansa yine saçınıza havlu sarıp kendi halinde fazla suyundan kurtulmasına izin verin. Kıvırcık saçlarda havluyla kurutmak bile fırçalarken olduğu gibi saçınıza zarar verip kırılmasına neden olabilir.

Saçınıza biraz köpük sürüp ondan sonar tarayın. Mümkünse fön ile değil kendi halinde kurumasına izin verin, hatta kuruyana kadar saçınızdan tarak ve parmaklarınızı bile geçirmeyin. Dalgalı saçların şeklini kaybedip yaramaz kıvrımlar halinde sizi utandırmaması için saçınıza fön tutmayı SADECE saçınızı düzleştirmek için kullanırsanız başarılı olabilirsiniz.

Saçınızı her gün yıkamayın, saç derinizdeki doğal yağlar saçınızın yaramaz kıvırcıklarıyla savaşmanızda yardımcı olur.

Yaramaz kıvırcıkların ehlileştirilmesi için diğer bir çözüm de iyi bir saç kesimi olabilir. Saçlarınız fazla kalınsa kuaförünüzden saçınızı uçlara doğru inceltmesini de isteyebilirsiniz. Bu da saçınızın daha kolay kontrol edilebilmesine yardımcı olur.

Yaz saç bakım ipuçları

Uzun, kısa, kalın veya ince telli, düz veya kıvırcık… hiç fark etmez: saçların parlak ve güzel olması için yaz aylarında farklı bakım gerekir.

Yaz aylarında kısa saçlar bakımı en kolay olanlardır. Havalar ısınınca daha kısa modelleri tercih edin.

Güneşin boyalı saçta etkileri olacaktır. Dışarıda olduğunuz süre boyunca şapka kullanmaya özen gösterin. Bunun mümkün olmadığı durumlar için güneş koruma faktörlü kalıcı bir saç kremine yatırım yapın!

Güneş, rutubet ve klor saçınıza zarar vererek sertleşmesine ve kırılmasına neden olabilir. Saçınızı kremleyerek durulamadan biraz bekleterek bu sorunla savaşabilirsiniz. Saçı haftada iki kere yıkamak yeterlidir ancak hiçbir durumda saçınızı kimyasallarla bırakmayın.

Deniz suyunun ve havuz suyundaki klorun saç sağlığınız ve boyanıza zararı olduğunu mutlaka biliyorsunuz. Yüzmeden hem önce hem de sonra saçınızı durulayın. Mümkünse bir bone kullanın. Saçınızın kendi halinde kurumasına izin verin.

Comments are closed